III edycja Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej dla wyjątkowych krakowianek
Praca kobiet, choć wnosząca fundamentalny wkład w życie społeczne, polityczne i intelektualne, przez wieki pozostawała często niewidzialna. Dziś, mimo zmian zachodzących w obyczajowości, wciąż nie zawsze jest dostrzegana. Nagroda im. Kazimiery Bujwidowej to działanie, które pozwala to zmienić. Pragnąc podkreślić niezwykły wpływ kobiet i ich wyjątkową postawę na rzecz kształtowania lepszego świata, prezydent Krakowa ogłosił 3. trzecią edycję Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej i zachęca do przesyłania propozycji kandydatur niezwykłych krakowianek.
Patronka nagrody, czyli Kazimiera Bujwidowa to krakowianka, której Polki w dużej mierze zawdzięczają prawa do studiów wyższych, stworzyła bowiem pierwsze gimnazjum dla dziewcząt z egzaminem maturalnym w Krakowie, angażowała się w walkę o prawo kobiet do głosowania w wyborach powszechnych, a swoją siłą i wolą walki inspiruje nas do dziś.
Wyróżnienia przyznawane są każdego roku czterem niezwykłym kobietom, których postawa i dokonania mają znaczący wpływ na otaczającą nas rzeczywistość i nasze miasto. Nagroda pozwala tworzyć silną reprezentację kobiet we wszystkich dziedzinach życia publicznego, wspierać kobiety w ich działaniach oraz przeciwdziałać dyskryminacji ze względu na płeć.
Zgodnie z uchwałą nr LXXIV/2078/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 1 grudnia 2021 r. w sprawie ustanowienia corocznej nagrody o nazwie „Nagroda im. Kazimiery Bujwidowej”, tytuł przyznaje corocznie prezydent Krakowa na wniosek Kapituły Nagrody za poprzedni rok kalendarzowy. Laureatki nagrody otrzymują wyróżnienie w postaci statuetki oraz mają prawo do używania znaku graficznego nagrody. Mogą być dodatkowo uhonorowane wymienianiem ich w krakowskich wydawnictwach dotyczących działalności na rzecz równości.
Kapituła Nagrody powoływana jest corocznie Zarządzeniem Prezydenta Miasta Krakowa na podstawie uchwały Rady Miasta Krakowa. Zarządzeniem nr 3818/2023 z dnia 18 grudnia 2023 r. Prezydenta Miasta Krakowa powołał Kapitułę opiniującej kandydatury do „Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej A.D. 2023”.
Kandydatury można zgłaszać do 16 lutego przy użyciu poniższego formularza:
Formularze prosimy przekazać do Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK w jednej z możliwych form:
- poprzez dostarczenie osobiście lub za pośrednictwem poczty podpisanego oświadczenia do Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK – ul. Dekerta 24, 30-703 Kraków;
- poprzez przesłanie skanu podpisanego elektronicznie (podpisem zaufanym lub kwalifikowanym) oświadczenia na adres e-mail: krakowdlarownosci@um.krakow.pl;
- w formie elektronicznej – poprzez ePUAP: e-Urząd Miasta Krakowa - Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Krakowa - BIP MK
Kapituła przy wyborze kandydatur do Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej uwzględnia w szczególności:
- znaczący wpływ na otaczającą rzeczywistość oraz dziedzinę działalności,
- zaangażowanie w pracę na rzecz równouprawnienia,
- okres prowadzonej działalności,
- efekty i zakres działań,
- innowacyjność i różnorodność podejmowanych działań.
Dodatkowe informacje:
- prawo zgłaszania kandydatur do nagrody przysługuje każdemu pełnoletniemu mieszkańcowi i mieszkance Krakowa,
- zgłaszający nie może być jednocześnie kandydatką do tytułu,
- do zgłoszenia kandydatury może być dołączona inna, dodatkowa dokumentacja, którą zgłaszający uzna za pomocną dla prac kapituły.
Konkurs odbywa się pod patronatem medialnym: Gazeta Wyborcza Kraków, LoveKraków.pl, Miasto Kobiet, MamoPracuj.pl.
Pytania odnośnie do zasad konkursu prosimy przesyłać drogą elektroniczną na adres: krakowdlarownosci@um.krakow.pl.