Poznaj „Ambasadorów rewitalizacji” i włącz się w działanie!
Po początkowej fazie przygotowawczej, wybrani w otwartym konkursie ofert „Ambasadorzy rewitalizacji”, rozpoczynają swoje działania! Poznaj ambasadora twojego podobszaru rewitalizacji i włącz się w działania.
Kim jest „Ambasador rewitalizacji”? To organizacja pozarządowa, która pełni rolę w „odczarowywaniu” procesu rewitalizacji oraz propagowaniu działań edukacyjnych w kontekście rewitalizacji, organizacji działań i wydarzeń sąsiedzkich. Celem jest, aby rewitalizacja przestała być kojarzona tylko z remontami. Rewitalizacja to różnego rodzaju działania – społeczne, gospodarcze, środowiskowe, przestrzenne, ukierunkowane na poprawę warunków życia, przebywania i pracy na danym obszarze, ale także inwestycje i przebudowy, większe i mniejsze działania. Proces rewitalizacji jest prowadzony przy aktywnym udziale interesariuszy rewitalizacji.
Więcej o „Ambasadorze rewitalizacji” na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.
W tym roku „Ambasadorami rewitalizacji” na poszczególnych podobszarach są następujące organizacje pozarządowe:
- Grzegórzki-Wesoła – Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych
- Kazimierz-Stradom – Fundacja Wszyscy Obecni
- „stara” Nowa Huta – Fundacja Faktor Kultura.
Podobszar Grzegórzki-Wesoła
Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych rozpoczęło pracę animacyjną na terenie podobszaru rewitalizacji tj.:
- rozmowy z mieszkańcami w terenie, ale także podczas odbywających wydarzeń np.: warsztatach w Aptece Designu, plenerowych wydarzeniach stowarzyszenia Zielone Grzegórzki
- inicjowanie kontaktów z kluczowymi interesariuszami, np. Krakowskim Biurem Festiwalowym, organizacja spotkania z przedstawicielami Rady Dzielnicy II.
A już 23 lipca, o godz. 18.00 w siedzibie Rady Dzielnicy II Grzegórzki przy al. I. Daszyńskiego 22 odbędzie się spotkanie sieciujące – Usłyszmy się na Grzegórzkach!
Podobszar Kazimierz-Stradom
Fundacja Wszyscy Obecni już po wakacjach rozpocznie teatralną ekspansję podwórek krakowskiego Kazimierza. We wrześniu na ul. Piekarskiej, gdzie znajdują się aż 3 przedszkola, zaprezentują spektakl dla dzieci i rodziców pt. „Nos do interesów” – historia od pucybuta do milionera. Spektakl w formie cyrkowej zabawy, wprowadza w tajniki ekonomii i w praktyce najmłodszej widowni objaśnia takie słowa jak spółka, konkurencja czy"innowacja. Również we wrześniu w okolicach Skałki i ul. Skałecznej zostanie zaprezentowany spektakl „Podwórka żyją Wyspiańskim”, czyli historię miłosną rodem z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, okraszoną ludowymi pieśniami. Premiera spektaklu miała miejsce w 2019 roku na podwórku przy ul. Wietora, w ramach współpracy z Referatem ds. Rewitalizacji Urzędu Miasta Krakowa.
Spektaklom będzie towarzyszyć niezmiennie muzyka na żywo oraz warsztaty, potańcówki czy spotkanie kolędnicze, jak również aktywności zaznajamiające mieszkańców i przedstawicieli sąsiedzkich instytucji z tematem rewitalizacji jako procesem m.in. dotyczącym działań na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców.
Podobszar „stara” Nowa Huta
Fundacja Faktor Kultura zaprasza na cykl bezpłatnych warsztatów dla dzieci, poświęconych rewitalizacji. Na spotkaniach, które odbywać się będą w nowohuckiej Cafe Nowa Księgarnia (os. Zgody 7), przybliżone i objaśnione zostanie co kryje się pod tym trudnym słowem. W cztery wakacyjne wtorki fundacja zaprasza dzieci w wieku 5–9 lat wraz z rodzicami/opiekunami do wspólnej zabawy.
Terminy warsztatów:
- wtorek, 23 lipca, godz. 17.00, temat warsztatów: Miasto życzliwe – czyli co to jest rewitalizacja?
Na pierwszym spotkaniu uczestnicy dowiedzą się czym w ogóle jest rewitalizacja, jakie są jej cele i kto może się nią zajmować. Użyją swojej wyobraźni żeby zaplanować zmiany w najbliższym otoczeniu, spróbują stworzyć model najfajniejszego podwórka, na jakim chcieliby spędzać czas.
- wtorek, 30 lipca, godz. 17.00, temat warsztatów: Zielona rewolucja – czyli o ekologicznych działaniach w miastach
Zajęcia poświęcone będą ekologicznym zmianom przestrzeni i zielonej rewolucji w miastach. Uczestnicy porozmawiają o rehabilitacji zdegradowanych obszarów na całym świecie, ogrodach deszczowych, zielonych przystankach, a na koniec zajęć wybiorą się też na krótki spacer po najbliższej okolicy.
- wtorek, 6 sierpnia, godz. 17.00, temat warsztatów: Niezła sztuka! – czyli jak sztuka zmienia przestrzeń publiczną
Jak sztuka może zmieniać przestrzeń? Tego uczestnicy dowiedzą się na trzecim spotkaniu. Przyjrzą się najciekawszym przykładom sztuki ulicznej, a organizatorzy pokażą dzieciom, że street art to nie tylko graffiti. Nie zabraknie też czasu na stworzenie własnych projektów.
- wtorek, 13 sierpnia, godz. 17.00, temat warsztatów: Człowiek życzliwy — czyli o budowaniu umiejętności współpracy w procesach rewitalizacji.
Ostatnie zajęcia poświęcone będą człowiekowi. Uczestnicy zastanowią się, co mogą zrobić, żeby nowa przestrzeń była dostępna dla wszystkich. Spróbują też wspólnie zaplanować projekt rewitalizacji, żeby sprawdzić, czy łatwo podejmować decyzje w grupie.
Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, zapisy: cafe@nowaksiegarnia.pl
Zachęcamy do udziału w wydarzeniach oraz zapraszamy do śledzenia strony www.rewitalizacja.krakow.pl i profilu na Facebook: Rewitalizacja w Krakowie.